غرب در نگاه شرق
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


آشنایی با غرب,جنگ نرم,سلطه جهانی و صهیونیست

مدیر وبلاگ : رهرو راستی
نظرسنجی
امکانات و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید ؟


سید مجتبى موسوى لارىمقالاتى كه پیرامون انتشار ترجمه انگلیسى این كتاب در مطبوعات غرب انعكاس یافته است

مقالات منتشره پیرامون كتاب

غرب از دیدگاه یك مسلمان


روزنامه همپشایر كرونیكل، جمعه 28 اكتبر 1977 چاپ همپشایر

غرب، ارزشهاى روحى، انسانى و اخلاقى را رها كرده و یوغ بندگى و عبودیت ماشین را به گردن افكنده است، بدون شك پرستندگان و بردگان ماشین، هرگز به سعادت و آسایش و خوشبختى واقعى، دست نخواهند یافت.

این قضاوت و داورى هوشمندانه و منصفانه اى است از سوى یك عالم دینى اسلامى كه به خاطر نقش اجتماعى و آثار مذهبى اش در كشور خود «ایران»، مورد احترام و تكریم است و به سبب بیمارى، مجبور شده است دوره كوتاهى از زندگیش را در بیمارستانى در آلمان سپرى كند.

ما در دوره اى زندگى مى كنیم كه عموماً تصور مى شود مسیحیّت در حال ركود و پستى است. بنابراین، علاقه روز افزون و فزاینده اى نسبت به مذاهب شرق وجود دارد، چاره اى نیز در این مورد به نظر نمى رسد، ولى باید اذعان داشت كه شایسته و نیكوست كه سیماى خودمان را از دریچه چشم و دید یكى از پیروان فداكار و سر سپرده محمد(صلى الله علیه وآله) كه بدون شك شخصیتى پاكدامن، درستكار و صمیمى است، مشاهده كنیم.


در دنیاى پر هرج و مرجى كه زندگى مى كنیم، بیش از این به هیچ نیاز نداریم، جز درك و فهم وسیع تر و عمیق تر درباره اینكه ما در نظر فرد دیگرى كه آرا و عقاید

متفاوت درباره فرهنگهاى احترام آمیز ما دارد، چگونه ظاهر شده ایم.

مترجم در مقدمه كتاب، حكایتى را از یك روحانى نقل مى كند، وى شكایت مى كرده است كه یك ژنرال غربى با انتقال غذا با دست چپ به دهانش، رفتارى توهین آمیز و وقیحانه داشته است، ولى من با تكان دادن كف پاى برهنه به سوى او به تلافى، وى را تحقیر كردم، ژنرال از نتیجه و اصطلاح عمل خود كاملاً ناآگاه بوده و به همان نسبت نیز نمى دانسته است كه حركت دادن كف پاى چپ به سوى دیگرى، نشانه اى از تحقیر است.

سراسر كتاب، پر از جذبه و گیرایى است، نیمه اول كتاب، تجزیه و تحلیل عالمانه اى از مسائل مهم اجتماعى و بین المللى است كه كم و بیش با آنها آشناییم، از جمله مسأله ارتباط شرق و غرب، موقعیت مسیحیّت در دیگر مذاهب اخلاقیات و سكس، الكل، فقر، انحطاط خانواده، تبعیض نژادى و غیره.

این مسائل از دیدگاه یك تجزیه و تحلیل گر و منتقدى كه فرهنگ كاملاً متفاوتى با ما دارد، با دقت كامل بررسى شده است، اگر تصویر ترسیم شده مطبوع و دلپذیر ما نیست و در بعضى موارد، اغراق آمیز جلوه مى كند، ولى تصویر آمیخته با تجربه و گشاینده ارزنده اى است از آنچه درباره فرهنگ غرب وجود دارد.

در مقابل، قسمت دوّم كتاب ارزشیابى و نقد و بررسى سهم و نقش اسلام در برخورد با این مسائل همراه با چشم اندازها و آینده نگریهاست، چنین عنوان شده است كه نباید تنها به زایل نمودن نقطه هاى سیاه هر چند هم سهمگین به نظر رسند، اكتفا كرد.

و باید بپذیریم كه تاریخ، همیشه تصویر خیر خواهانه، نظیر آنچه را كه نویسنده این كتاب با صمیمیت از ایمان خود ترسیم نموده است، در اختیار ما قرار نخواهد داد; زیرا البته همه ما میل داریم كه خود و ایمانمان را بیشتر و بهتر از آن چه واقعاً هست، مجسم نماییم.

از ذكر این واقعیّت نباید خود دارى كرد كه هر كسى این كتاب خواندنى و پر ارزش

و نسبتاً كم حجم را مطالعه و بررسى نماید، در پایان و سرانجام امكان بهتر شناخت خود را خواهد داشت. و نیز به خوبى درك خواهد كرد كه ادیان بزرگ عالم، نقش همه جانبه در خلق جهان بهتر، خواهند داشت:

تمدن غرب از دیدگاه اسلام، نوشته سید مجتبى موسوى لارى از ایران ترجمه: اف.جى. گلدین، كتابخانه اپتیموس، مانتا گوپیس ورتینگ اساسكس بى ان 11 ـ 3 بى جى، بها یك پوند.

تمدن غرب از دیدگاه اسلام


مجله سورى تیچر، شماره 239، ماه مه 1977، چاپ انگلستان

نوشته سید مجتبى موسوى لارى، ترجمه: فرانسیس گلدین، انتشارات اپتیموس.

مترجم، در یك یاد داشت مقدماتى، خاطر نشان مى سازد كه: «هیچ قدرتى به ما چنان دیدى نمى دهد كه خودمان را آن طور كه دیگران مى بینند، ببینیم».

این بینش و دید، در این كتاب، توسط یك عالم برجسته اسلامى به ما داده شده است.

این كتاب، بیش از آنكه یك دید و بینش جالب، ارزنده و صریحى نسبت به فرهنگ غرب باشد، بینش غیر عادى، اطلاعات و آگاهیهاى ارزشمندى در مورد مسائلى به دست مى دهد كه براى خوانندگان غربى، كمتر شناخته شده است.

خوب است این كتاب به كتابخانه سیكس فرم اضافه شود. همچنین كمكى است براى سیر انتقادى در ادیان و فرهنگ هاى تطبیقى. و نیز كمك لازمى است براى افزایش سهم متقابل و زیادتر، در این مورد.

تمدن غرب از دیدگاه اسلام


مجله دى نور، 20 آوریل 1977، چاپ تورنتو كانادا

ما میل داریم كه ایده مؤلف بزرگوار را در مورد این كتاب، عنوان كنیم:

این اثر، بر اساس تصویرى از زندگى غرب و مدارك، شواهد عملى، مشاهدات و تجربیات مؤلف در سفر به اروپا مبتنى و متكى است.

بنابراین، جنبه هاى مختلف تمدّن غرب را با ارائه مدارك نشان مى دهد و اوضاع مغرب زمین را تجزیه و تحلیل كرده و از نظر زندگى و عقاید و مسائل درگیر با آن، در كلیّه امور، مى سنجد.

آنچه را كه ما باید اضافه كنیم آن است كه كتاب، تصویر گسترده اى از زندگى در غرب را كه با تعمق و دقت همراه است، در بردارد.

بهاى كتاب، یك پوند و مى توان آن را از كتابخانه اپتیموس ابتیاع كرد.

اروپا از دیدگاه اسلامى


روزنامه دیلى ادوارتایزر، دوشنبه 13 ژوئن 1977، چاپ گیلفورد

«كتاب تمدّن غرب از دیدگاه اسلام»، نوشته: سید مجتبى موسوى. مترجم فرانسیس گلدین. انتشارات اپتیموس. در دویست سال گذشته یا بیشتر، بومیان اروپاى غربى، همواره توسط همكاران اروپایى خود كه به نواحى شرق سفر مى كرده اند، گزارشهایى از شرق اسرار آمیز دریافت داشته اند.

اما امروز وضع به عكس است و شرقیان توسط یاران خود كه به این نواحى اسرار آمیز سفر مى كنند، چیزهایى درباره اجتماع ما مى آموزند.

سید مجتبى موسوى كه یك عالم دینى ایرانى و اسلامى است، در 1963 براى معالجه به آلمان آمده و در اینجا تصویرى را كه از اروپا دیده است، ارائه مى دهد، این تصویر، تصویرى تملق آمیز نیست، بلكه منظور اصلى مؤلف این است كه اروپا همه چیز را از دست داده و قدرت صنعتى، او را فریفته و خیره ساخته است. ما دین و اخلاق سنتى را طرد كرده ایم و در نتیجه، اجتماع، آلوده شده است.

این برداشت، به هیچ وجه دور از انصاف و واقعیت نیست، نه تنها اخلاقیون تندرو ما هم مكرر این مطلب را گفته اند، بلكه بسیارى از اروپائیان متفكر از مدتها پیش دریافته اند كه جامعه ما دارد خودش را به سرنوشتى مرگبار مى كشاند، در اینجا دانستن نظریه یك غیر اروپایى كاملاً سودمند است، اگرچه به صورت صداى موسمى باشد. البته

در انگلستان دولت مالیاتهاى منظمى به منظور حمایت از مصارف سنگین مؤسسات دینى وضع نمى كند و همچنین انتشارات، كنترل نمى شود.

طلاق: جاى تردید است كه امروز در اروپا افراد بسیارى با نظر مؤلف در مورد گفته تولستوى موافق باشند كه مى گوید: «یكى از علل اساسى افزایش میزان طلاق، آزادى بیش از حد زنان است كه طبیعت بلهوس و لطیف زن، تاب تحمل آن را ندارد».

كتاب مى خواهد بیان جامعى پیرامون گروههاى نژادى به دست دهد، آنچه در مورد آتن است در خصوص لندن صدق نمى كند، كیفیت حیات در اسپانیا، با نروژ و با یاران اروپایى شان، یكسان نیست.

مؤلف، به این مسأله مى پردازد، از این راه كه مى كوشد یك قانون اخلاقى عام، براى همه اروپائیان به خصوص دین مسیحى به دست دهد.

فرومایه: نویسنده از لحاظ تاریخى، به مدارك و دلایل روشن و درستى تكیه مى كند و مى گوید: این كشورهاى اسلامى بودند كه علم و دانش را زنده نگه داشتند، در حالى كه مسیحیان در حالت نیمه توحش غرق بودند، این هم یادآور درستى است كه بسیارى از دشواریهاى ما در آفریقا، به گفته «پروفسور و سترمن» از آن جهت است كه ما سیاهپوست را فرومایه مى دانیم، اما اسلام او را سیاه آفریقایى قابل احترام مى داند.

همه اینها درست است، در عین حال نباید تصور كرد كه مسیحیّت هیچ كار ارزشمندى را انجام نداده است و تنها مسلمانها روشنى بخش جهان بوده اند.

این مطلب كاملاً درست است كه بگوییم اگر ما با دقت تمام از تعالیم و برنامه هاى اسلام پیروى مى كردیم، جهان ما جاى دلپذیرى مى بود. و نیز اگر با دقت از دستورات دیگر مذاهب پیروى مى كردیم، جهان، وضع بهترى پیدا مى كرد، ما فاقد قوانین اخلاقى نیستیم ولى فاقد توانایى یا علاقه به تكمیل آنها هستیم. «جان هامیلتون».

تمدن غرب از دیدگاه اسلام


روزنامه پولستار، شماره 4 ژوئن 1977، چاپ لندن

نوشته: سید مجتبى موسوى «ایرانى»، انتشارات اپتیموس، بها، یك لیره.

چند سال پیش، یكى از نویسندگان فرانسوى، كتابى تحت عنوان «آیا انگلیسها آدم هستند؟» به رشته تحریر در آورد كه بسیار پر فروش شد، این كتاب براى ملت انگلستان، بسیار مناسب و رضایتبخش بود و طورى ترتیب داده شده بود كه مارا وادار كرد احساس كنیم با بدترین چیزها در مورد خودمان رو به رو هستیم، اما تردستى ها و نقاط ضعف اخلاقى ما را مورد بررسى قرار داد.

نویسنده ایرانى كتاب فوق، با صراحت كامل به انتقاد مى پردازد، براى انتقاد از ما كسانى كه به غرب مى آیند مى گویند ما به سگها بیش از مستمندان توجه داریم، بیتلها، بى نظم، بى انضباط، ناپسند و نادانند، هیپى ها علفهاى هرزه فرهنگ مى باشند.

این نویسنده ایرانى، آنگاه امتیازات طبقاتى و نژادى را با سخت گیرى بررسى مى كند و در این مورد، شیوه برادرى اسلامى را در برابر دیدگان خوانندگان قرار مى دهد و صحنه پرشكوه پنج هزار نمازگزار زیر گنبد ایاصوفیه را (به نقل از یك نویسنده امریكایى) توصیف مى كند كه چگونه فرش فروش دوره گرد در كنار پاشا كه لباس فاخر پوشیده بود، ایستاده و سیاهان تنومند، كنار پاشاهاى استانبول مشغول اداى فریضه دینى بودند. آنگاه نتیجه مى گیرد كه چنین منظره شكوهمندى نشان دهنده آزادى شخصى،

دموكراسى و برابرى اسلامى است.

نویسنده معتقد است كه برابرى اسلام، یك تصویر بزرگ براى سیاهان آمریكاست.

افرادى كه در تغییر نام «كاسوس كلى» به «محمد على» تردید دارند، پس از مطالعه این كتاب، در افكار خود، تجدید نظر خواهند كرد.

مترجم ایران شناس ف.ج. گلدین اظهار مى دارد: «چقدر با ارزش است كه خودمان را آن طور ببینیم كه دیگران ما را مى بینند».

این كتاب، به خاطر معرفت و بینشى هم كه براى اسلام مى دهد، بسیار سودمند است.

مترجم، داستانى از یك عالم ایرانى كه با یك ژنرال غربى غذا مى خورد، نقل مى كند، سپس آن عالم از رفتار زشت ژنرال به گلدین شكایت مى كند كه او با دست چپ غذا خورده است و من هم با دراز كردن پاى برهنه خود به تلافى، او راتحقیر كردم.

گلدین مى گوید: «در این جا آمیخته اى از جهالت وجود داشت، ژنرال نمى دانست كه این طرز غذا خوردن ناپسند است و همچنین نمى دانست دراز كردن پاى برهنه، تحقیر مى باشد».

«گلدین» با درایت معتقد است كه اگر این ژنرال، قسمتى از توجهى كه مصروف آموختن مقررات نظامى و استراتژیك كرده بود، صرف شناخت رفتار و عقاید ملّى و طرز تلقى ها، نظرات و تعدیل رفتار خودش مى كرد، به موفقیت بیشترى نایل مى شد.

او مى بایست چنین كتاب راخوانده باشد، همچنین همه كسانى كه درباره جهان اسلام بحث مى كنند، باید این كتاب را مطالعه نمایند.

البته مؤلف، علاقه مند است كه مردم را نسبت به غرب، روشن سازد و غربیان كه تحمل چنین انتقادهایى را دارند، مى توانند از این مؤلف با انصاف، درباره خودشان و جامعه شان، مطالبى بیاموزند.

دیگران این گونه ما را مى بینند


روزنامه دى استار، 12 ژانویه 1978، چاپ انگلستان

پس از قضاوت جامع «نیل مكینون» و تفسیرش در آن زمینه، افكار ارزنده درباره این كه دیگران درباره ما چه مى اندیشند، در كتابى به نام «تمدن غرب از دیدگاه اسلام» آمده است.

این كتاب، توسط فرانسیس گلدین كه اظهار داشته عمو زاده «وینفرگلدین» لرد بزرگ یا شهردار شیفیلد است به انگلیسى ترجمه شده است.

این كتاب، دوّمین ترجمه از زبان فارسى است كه توسط یك نویسنده ایرانى به رشته تحریر در آمده است، بدین منظور كه دانشجویان مسلمانى كه در اروپا زندگى مى كنند و تأثیر پذیریهایى از رسوم غربى دارند را، مدد و ارشاد نماید.

در مباحث و عناوینى كه درباره مسأله سكس در غرب، سقوط مبانى اجتماعى، الكل و تبعیض نژادى، تجزیه و تحلیل مى شود، تفسیر بسیار ارزنده و غیر قابل انكار و مقایسه اى ارائه شده است.

درباره مسأله سكس، مى گوید: غرب، از حد و مرزهاى اخلاقیّات پا فراتر گذارده است. و نیز در جاى دیگر گفته مى شود مسأله بیتلها یكى از مسائل بغرنجى است كه زاییده مشكلات و بحران معنوى در غرب است كه گروهى از جوانان را به دامن فسق، فجور و تباهیها كشانده است.

در مقدمه كتاب، مترجم بیان مى كند: به نظر بسیارى از ما رسوم، عادات و افكار دیگران قابل احترام نیست و آنها را تخطئه مى كنیم. به نظر یك افریقایى توهین آمیز است كه پشت سر كسى راه برود، در آفریقاى جنوبى معمولاً یك سیاه به جاى اینكه از كنار دو نفر در حال گفتگو عبور كند، از میان آنها رد مى شود!

مترجم، ادعا مى كند: این امر، حتى از نظر یك سفید پوست تعلیم نیافته ،امرى ناخوشایند است و ممكن است كه سیاه را با لگد پاسخگو باشد.

«سیماى تمدّن غرب از دیدگاه مسلمین»، بها یك پوند، از سرى انتشارات اپتیموس.

بررسى كتاب


مجله خاور میانه بین المللى، مورّخ ژوئن 1978، چاپ لندن

كتاب «سیماى تمدّن غرب»، نوشته: آقاى سید مجتبى موسوى لارى، ترجمه: آقاى فرانسیس گلدین از انتشارات اپتیموس، قیمت یك پوند.

كتاب سیماى تمدّن غرب، یك گزارش و ارزیابى صریح از جامعه غربى است، به طورى كه یك فرد خارجى را تحت تأثیر قرار مى دهد.

نفوذ و تأثیر این كتاب، در حدّ اعلا و فوق العاده است، هر چند انتقاد آمیز است، اما تذكراتى است دوستانه.

آقاى سید مجتبى لارى، عضو خانواده اى از فضلاى روحانى و رهبران مذهبى است، كسانى كه در طول سه نسل، نقش قابل ملاحظه اى در گسترش ایران نو، ایفا كرده اند. پدر بزرگ مؤلف، از رهبران جنبش انقلابى بود كه در نخستین دهه این قرن، سلسله قاجار را برانداختند و راه را براى بسط و توسعه جدید، گشودند.

مؤلف در شهر باستانى و مقدس قم كه هم اكنون هم در آنجا زندگى مى كند، تحصیل كرده است.

پس از ده سال تحصیل علوم دینى، در سن 29 سالگى براى معالجه پزشكى به آلمان مسافرت كرده است، مشاهدات زیركانه و دقیق و مطالعات وسیع و گسترده او در طول این دوران طولانى درمان، پایه هاى این كتاب را تشكیل مى دهد.

مؤلف، شخصى است كه با فضلا و دانشمندان اسلامى گذشته اى كه كتاب «استعداد و پذیرش تمدّن غرب»، ما را با آنها آشنا مى كند، در یك سطح و ردیف مى باشد، اما

در عین حال، متعلق به قرن بیستم است و او هزاران هموطن خود را دیده به خاطر تجددى كه نه سعادت و نه پیشرفت حقیقى مى آورد، سنّت خویش را ترك كرده اند و درگیر یك حیات و نابودى كه بر سر میراث فرهنگى در جدال هستند، مى یابد، در كشورى با میراثى بزرگ.

ناهماهنگى و بیهودگى هاى تمدّن عالى و متكبرانه ما به طور آشكارا براى او آشكار است، بیكاران و گرسنگان، سگهاى نازپرورده، زنان از شكل افتاده و خرد شده، سالخوردگان تنها و بى كس، جوانان مجرم و مقصّر، آیینه تمام نماى بى عاطفگى جامعه اى است كه به نظر مى رسد قلب و روحش را از دست داده است.

طبق گفته مترجم، اگر چه قدرى از نظریات مؤلف، ناراحت كننده است و اگرچه مى توان پاره اى از تصویرهاى جزئى و كوچك را كه به دست مى دهد، نپذیرفت، با وجود این، تأثیر فوق العاده آن، غیر قابل انكار است.

پذیرفتن این نظر براى ما مهمّ است، چنانچه بسیارى از كسانى كه از این خرسندى ما به وضع خویش و نادیده گرفتن آنچه رابطه مستقیم با ما ندارد; رنج مى برند، آشكارا با ما در پذیرفتن این مطلب، موافق و همداستانند.

قرار گرفتن این كتاب تفكر انگیز در دسترس جامعه غربى تا حدود زیادى، مرهون تلاش مترجم; آقاى گلدین است. امیدواریم مترجم بتواند ما را با كتابهاى دیگرى آشنا كند كه حاوى نقطه نظرهاى غیر رایج و غیر متداول است.

مى توان گفت كه «آقاى سید مجتبى موسوى» نقایص جامعه اسلامى خودش را همان گونه نقادى مى كند كه جامعه ما را، و صداقت و خلوص ایمان و امید او بر یك آینده مشترك، از خلال گفته هاى وى آشكار است.

آقاى موسوى، یك اصلاح بزرگى را در اسلام پیش بینى مى كند; اسلام در اصول خدا داده خود كه آینده اش را تشكیل داد، نه تنها ثبات داخلى بلكه راز بقاى خود را براى جهانیان نیز مى یابد.

من، پیشنهاد و سفارش مى كنم كتابخانه ها را وادار نمایند. كه از شركت اپتیموس، كتاب سیماى تمدّن غرب را خریدارى كنند.

«این كتاب، تاكنون به زبانهاى: انگلیسى، فرانسوى، آلمانى، عربى، اسپانیـایى، روسى، كُردى، ژاپنى، تایلندى، بوسنیایى و مالدیو ترجمه و منتشر گردیده و ترجمه انگلیسى آن تاكنون 19 بار در ایران، انگلستان و آمریكا تجدیدچاپ شده است».

نوع مطلب : 7 افول غرب ، ++نظریات درباره غرب آینده، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جواد خط شکن
شنبه 2 آذر 1392
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای غرب در نگاه شرق محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات