تبلیغات
غرب در نگاه شرق - ما در دوران جاهلیت دوم زندگی می كنیم!
غرب در نگاه شرق
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


آشنایی با غرب,جنگ نرم,سلطه جهانی و صهیونیست

مدیر وبلاگ : رهرو راستی
نظرسنجی
امکانات و مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید ؟

حتما شما بارها و بارها در تاریخ و داستان ها و یا نقل ها و گفتگو ها و ازاین طرف و آنطرف داستان های جاهلیت و افكار پوچ گذشتگان و همین طور جاهلیت عرب قبل از اسلام و همین طور جاهلیت غرب در قرون وسطی را شنیده اید قرونی كه دانشمندان را كافر میپنداشتند و آنها را میسوزاندند و شان و مقام انسانیت را زیر پا له میكردند و زن را وسیله ای میپنداشتند.

و در شبه جزیره ی عربستان كه شامل قطر عمان و...امروزی هم بود تنها و تنها 17 نفر سواد داشتند و در ایران كه رسم و رسوم آرایش مردان رایج بود و ازدواج با محارم جایز بود و حق تحصیل هم برای زنان باطل بود و هم برای كودكان بی بضاعت.

بله اینها اندكی از آداب جاهلیت گذشتگان و اعراب بود اما جاهلیتی كه امروزه انسان ها گرفتار آن شده اند دریایی است در مقابل قطراتی كه گفته شد.

ما در دوران جاهلیت دوم زندگی می كنیم!

شاید این جمله در نظر اول خیلی گزاف به نظر برسد امّا حقیر همچون شهید سیدمرتضی آوینی بر این باورم كه امروز، 1400 سال پس از بعثت آخرین پیامبر، بشر در همان وضعیت جاهلیت اول، فقط با كمی تفاوت ظاهری، قرار گرفته است.

بهتر است قبل از اینكه به نشانه ها و بررسی جاهلیت در جهان و ایران در قرن حاضر بپردازیم معیارمان را برای شناخت جاهلیت بیان كنیم چون امكان دارد هر كسی از جاهلیت برداشتی بكند و یا اصلا در مورد آن اطلاعاتی نداشته باشد و بهترین معیار ما برای شناخت جاهلیت قرآن است چون كلام خداوند است و صد در صد درست و از آن گذشته خداوند كلمه ی حاهلیت را به ما آموخت و به ما یاد داد پس باید به سراغ كلام خداوند برویم.


خوب است قبل از شروع مقاله این نكته را بگویم كه من دو هدف را دنبال میكنم یكی اثبات و شناخت جاهلیت در عصر حاضر و دومی بررسی جاهلیت در ایران و جهان و مقایسه ی آن با جاهلیت عرب.!

   در قرآن كریم وی‍‍ژگی های زمانه ی جاهلیت چنین معرفی شده اند:

حكم الجاهلیت(مائده آیه 50)

این عبارت به معنی پیروی از حكم و حكومت ناحق، رفتار خلاف قانون الهی و مبتنی بر هوا و هوس و روی گردانی از دستورات الهی آمده است.

   احكام و قوانینی كه امروز بر جهان حكومت می كنند،قوانین حقوق بشر، قوانین اساسی حاكم بر كشورها، قوانین اقتصادی، سیاسی و حقوقی حاكم بر روابط بین الملل و... با تقریب خوبی می توان گفت هیچ یك از قوانین فعلی مسلط بر جهان از قوانین و دستورات الهی اخذ نشده اند. البته این به این معنا نیست كه لزوماً باید منافاتی بین احكام الهی و احكام برساخته بشری وجود داشته باشد، بلكه مراد دقت در منشأ این قوانین است. البته حضور هوا و هوس و غرایز حیوانی را در اندیشه های متأخر بشری نمی توان كتمان كرد. مواردی چون روانشناسی فروید یا سیاست ماكیاول یا حكومت نیچه شاهدهایی بر این مدعا هستند.

ظن الجاهلیت(آل عمران آیه 154)

به مفهوم بی توجهی به وعده و وعیدهای خداوند و بداندیشی درباره افعال الهی است.

آنچه امروز در جامعه ما دیده می شود تعویض مفاهیمی چون «گناه و صواب» با كلماتی چون «زشت و قشنگ» یا «ناپسند و پسندیده» است. با توجه به اینكه به تدریج با حذف این مفاهیم از فرهنگ مردم، بار معنایی توجه به خداوند متعال كه در دل این مفاهیم پنهان بود به تدریج از ذهن و روان آدمیان زدوده می شود و كم كم مواردی چون نسبیت اخلاق و خیر و... بوجود می آید. در چنین فرهنگی مواردی مثل مرگ آگاهی، رستاخیز، معاد، آزمایش الهی، وعده پیروزی خدا به مومنان، ظهور موعود و ... به تدریج از جامعه ما كمرنگ و كمرنگتر شده اند.

تبرّج الجاهلیت(احزاب آیه 33)

بی پروایی زنان در جامعه و نمایاندن زیور و آرایش های زنانه یكی دیگر از وی‍ژگی های دوران جاهلیت بوده و هست.

این مورد نیاز به واكاوی و تفحص خاصی ندارد. كل مردم جهان، امروز با این موضوع كنار آمده اند كه « می توان برای تبلیغ حتی فقط یك ساعت مچی چند موجود بیچاره را كه نام انسان را بر پیشانی خود دارند، برهنه كرد و به نمایش گذاشت» آیا امروز این موضوع در اروپا یا امریكا برای كسی تعجب برانگیز است؟؟؟ (دیگر وارد شواهد بارز آن در جامعه خودمان نمی شوم)

حمیّت الجاهلیت(فتح آیه 26)

تأكید بر خواسته های نا بجا، تعصب درباره آگاهی های ناچیز و جانبداری بی دلیل از عقاید و اندیشه ها، معنی حمیت و تعصب جاهلیت است.

در دوران ما هرکس فکر میکند، خودش همه چیز را می فهمد و درک او از اطرافش درست است، اگر چه همگان مخالف او باشند؛

در دنیای امروز ما تعصب و ادعای عقل كل بودن یكی از بیماری های رایج است. تفكر پوزیتیویستی حاكم بر دانشگاه های ما كه دانشگاه را به عنوان معابد مقدسی نمایش می دهد كه مقصود همه ی آدمیان است، منجر به تربیت اساتید و دانشجویانی شده است كه تنها با داشتن یك مدرك كارشناسی یا كارشناسی ارشد، شأن خود را اجل از آن می بینند كه بخواهند لحظه ای وقت خود را مثلاً پای سخن یك عارف الهی تلف كنند. امروز نسل ما با توهم مدرن و به روز بودن پندار خویش را بسیار پخته تر و كارآمدتر از افكار پدران و مادران خود می داند. پیش فرض ها، تبلیغات و پروپاگاندا، جوسازی و ... تنها زمانی می توانند بر اندیشه آدمی قائق شود كه او گرفتار غرور و متعاقب آن تعصب و خود محق پنداری گردد.

   به غیر از این موارد قرآن موارد دیگری مثل ن‍ژادپرستی و تفكر قبیله ای، تجمل گرایی و فرهنگ اسراف و تبذیر، و همینطور فساد و فحشا و انحرافات جنسی از مشخصه های دیگر دوران جاهلیت زمان پیغمبر اكرم(ص) بوده است. با كمی تأمل نمونه های توسعه یافته ی این موارد را در جوامع مدرن صنعتی جهان امروز به خوبی پیدا می كنیم. مواردی چون نزاع قبیله ای اوس و خزرج آن دوران در شهر یثرب، مدلهای بسیار بسیار كوچك شده ی جنگهای ن‍ژاد پرستانه ی امروز هستند. آیا جنگهای اول و دوم جهانی را تروریستهایی كه از آنسوی دنیا آمده بودند بوجود آوردند؟ آیا نه اینست كه فاشیسم در اوج قدرت تمدن و ایدئولو‍ژی غرب و در مهد تمدن آن دیار متولد شد؟

جاهلیت در قرن حاضر

اگر در جاهلیت عرب زنان تبرج به زینت می كردند و روسری های خود را كنار میزدند و به گونه ای كه مقداری از گلو و سینه و گردنبند و گوشواره آنها نمایان می گشت ، در عصر ما كلوپ هایی تشكیل میشود به نام كلوپ های برهنگان – كه نمونه ی آن در انگلستان معروف است – كه نگفتنش بهتر است.اگر در جاهلیت عرب «زنان آلوده ذوات الاعلام» بودند كه پرچم هایی بر در خانه ی خود می زدند تا افراد را به سوی خود دعوت كنند!،در جاهلیت قرن ما افردای هستند كه در روزنامه های مخصوصی مطالبی را در این زمینه مطرح میكنند كه قلم جدا از ذكر آن شرم دارد، و اگر كسانی در آن زمان خون چند نفر را به نا حق میریختند و جنگ های قبیله ای ونژاد پرستانه انسان ها و خانواده ها را نابود میكرد امروزه با ریختن بمب ها بر سر مردم بیگناه مردم را میلیون میلیون میكشند وجاهلیت عرب صد شرف دارد به آن.

همین چند روز پیش در اخبار شنیدم كه فرانسه در جنگ با الجزایر از 40هزار الجزایری به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده كرد و اولین بمب اتم را بر سر مردم بیگناه آنجا ریخت تا اثرات آن بمب و تشعشعات رادیواكتیو را بر روی انسان ببیند و همین چند روز پیش بود كه یكی از دولتمردان ویتنام میگفت كه بعد از گذشت این همه سال از جنگ ویتنام با آمریكا و ریختن آن همه بمب شیمیایی بر سر مردم بیگناه هنوز كودكانی ناقص الخلقه بدنیا میایند و تصاویری از آنها نشان داد كه دل هر انسانی قصی القلبی را میخراشید. كجا هستند آن مدافعان آزادی و حقوق بشر و حقوق زنان كه اینها را ببینند و كار خودشان را رها كنند ( صبح ها در خیابان و اماكن در حال تظاهرات و شعار برای آزادی و شبها در مجالس لهو و لعب و پارتی های شبانه دستگیر میشوند) و تمام زندگی خود را وقف آنها كنند اینها همه شعار میدهند و عمل نمیكنند.

با توجه به اینكه زنان در ادیان گذشته بسیار مظلوم و بی ارزش بودند ، مثلا در آفریقا زنان را مانند حیوانات گله گله میفروختند و یا برای استفاده در كار مبادله میكردند و یا گاو آهن به آنها می انداختند ویا مثلا در هندوستان اگر زنی شوهرش می مرد حق زندگی نداشت و چهل روز بعد از شوهرش او را آتش میزدند و یا در مصر وقتی آب رود نیل پایین می آمد دختری را زینت می كردند و در آب نیل می انداختند برای اینكه آب نیل بالا بیاید.

در قرن بیست و یكم بعضی از كشورهای صنعتی غرب و اروپا و بعضا آسیا كه تمدن و تكنولوژی پیشرفته را یدك می كشند، آزادی زن و حقوق تساوی مرد و زن را در مجامع بین المللی مطرح و شعار اصلی خود قرار میدهند. اما آیا تساوی به معنی عدالت است؟ آیا اگر بگوییم به یك گارگر و یك مهندس و مدیر به یك اندازه حقوق بدهیم این تساوی است درست است اما عدالت نیست. و حتی با این حال كه این كشورها شعار دهندگان اصلی حقوق زن هستند اما اگر نگاهی به گزارشات بین المللی و خصوصا مطبوعاتشان بیاندازیم میبینیم هر روز خلاف آن ثابت میشود و عكس آن عمل میكنند. . و همین چند روز پیش در یكی از همین گزارشات آمار رو به افزایش تجاوزات جنسی به زنان توسط ماموران و پلیسان آمریكایی و اروپایی و همین طور اذیت و آزار جنسی پرستاران زن توسط بیماران را میخواندم.

امروزه در آمریكا انسان ها را خرید و فروش میكنندبله امروزه در قرن 21. و امروزه كسانی كه انسان ها را میكشند بدون هیچ دلیلی و میخورند آنها را به 5 یا 10 یا 20 سال زندان محكوم میكنند و یا اینكه تبرئه میكنند كه مبادا خشونت نام نگیرد و اعدام افراد متجاوز به عرف و قاتلان و تبهكاران را در جامعه ی اسلامی خشونت اعلام میكنند.و همین چند روز پیش به اراجیف بافی های چند نفر به اصطلاح دانشمند ودكتر بر خورد كردم كه هم جنس بازی را یك بیماری نامیدند و جالب تر اینكه این حق را به این نوع بیماران میدادند كه شریك جنسی مرد خود با مرد و زن با زن انتخاب كند.

آیا اروپا و امریكای امروز چیزی كم از قوم لوط و ثمود و عاد كه به عذاب الهی در هم كوبیده شدند، دارند؟

روزانه در خبر ها و گزارش ها و رسانه ها وضعیت اسفناك زنان را هر روز بدتر از گذشته میخوانیم و میبینیم. كه واقعا با این وضع بوجود آمده روخ خباثت و جنایت قرون وسطایی را سفید كرده اند و از زنان كه مظهر لطافت و ظرافت و عواطف است به عنوان یك كالای تجاری و جنسی استفاده ی نامشروع میكنند و كلوپ های خرید و فروش زنان راه می اندازند و به آنها حقوق میدهند برای بهره كشی جنسی از آنها و همین طور محروم كردن آنها از حق مادری و مادر شدن و اصالت ذاتی زن را از بین برده اند. و این شعارهای آزادی زن برای آزادی زن نیست برای آزادی مرد و شهوت رانی حیوانی آن دسته است و برای به ابتذال كشیدن و بی هویت كردن زنان میباشد كه كسانی هم گول آنها را خورده و در ایران پرچم و پلاكارد به دست گرفته و به خیابانها راه می افتند بدون اینكه بدانند كه چه آینده ی شومی در انتظار آنهاست.

البته شاید از جهتی حق داشته باشند به دلیل اینكه جوان 17-18 ساله ی ما در اوج فشارهای جنسی باید خود را سركوب كند و آن تنها راهش ازدواج است نه بی بندو باری و فساد و فحشا.

دوستان من، امروزه جهل به مراتب از دوران جاهلیت فزونتر است! و ما با نامهای پیشرفت علم، فرهنگ، آزادی، حقوق بشر، حمایت از... به بیراهه رفته ایم!!

جاهلیت در ایران

جنایتهائی که امروزه بر انسانها و بشریت می شود به مراتب از دوران برده داری فجیع تر است، جایگاه زنان در جامعه جهانی ما دقیقاً همان جایگاهی است که در دوران جاهلیت بود، نقش فرزندان در زندگی امروزی هیچ تفاوتی با دوران جاهلیت ندارد، و در کل؛ هدف زندگی مردم همان هدفی است که در دوران قدیم و انسانهای بی فرهنگ دنبال میکردند، با این فرق که امروزه فقط کلمه مُد و فرهنگ را در کنار کارهایمان قرار می دهیم، و با این تعبیر، حسّ بَد بودن آنرا در خود از بین می بریم!

قصد من بیان کلمات و جملات کلیشه ای نیست، و میخواهم بصورت مصداقی با شما صحبت کنم، در دوران ما هرکس فکر میکند، خودش همه چیز را می فهمد و درک او از اطرافش درست است، اگر چه همگان مخالف او باشند؛

دختری 16 ساله همراه با عشق خود از خانه فرار می کند و به دیار معشوق می رود، 4 سال در کنار هم زندگی می کنند تا اینکه، در یک حادثه همراه خود را ازدست می دهد، دیگر هیچ پشتوانه ای ندارد و آواره می شود، بازهم حاضر به قبول اشتباهاتش نیست!شبها در پارک و توالت می خوابد و بالأخره بخاطر مخارج خودش مجبور به تن فروشی می گردد، همه از او به شکل پارچه ای استفاده می کردند و بعد مثل کهنه ای نجس به کناری می انداختند!دخترک حالا 20 ساله شده، و با مصرف زیاد مشروبات، ضریب هوشیش پائین آمده و با استعمال سیگار دندان و ریه اش را از دست می دهد.بارها بخاطر روابط نامشروع دستگیر میشود، تا اینکه از او آزمایش میگیرند و اعلام می کنند که حامله هستی ...

از شنیدن خبر، حس عجیبی داشت، اما خوشحال نبود(شاید چون احتمال می داد که به ایدز مبتلا باشد!).

بالأخره به بهزیستی تحویل شد تا بعداز وضع حمل تکلیفش مشخص شود، روزها از پی هم می گذشتند تا روزی که درد به انتها رسید و فرزند پسری در دامانش قرار گرفت، سعی می شد بچه را از او دور نگه دارند و با طعنه برایش می گفتند؛ تو که لیاقت مادر شدن را نداری! از حس مادر شدن خوشحال بود، اما از صحبتهای آنها خیلی عصبانی شده بود...

باز هم به یاد عصر جاهلیت می افتم که زنان برای حَوَس رانی استفاده می شدند و فرزندان آنها معلوم نبود از آن کیست، و برای تشخیص پدر بچه، از چهره شناس استفاده میشد و بچه را به یک مرد تحویل می دادند، اما امروزه فقط حوس رانی است و بچه های بی پدر...

در دوران جاهلیت وقتی مردان صاحب پسر می شدند (چه از همسر خودشان یا از کس دیگر !) خوشحال بودند، و در مقابل از داشتن دختر هراسان بودند و آنها را زنده به گور می کردند.دخترک قصه ما هم مثل همان دوران، زیاد از وضعیت راضی نبود و تصمیم گرفت ...

قلم در دستم می لرزد و قدرت بر نوشتن کلامش را ندارم! شما خودتان گوشه ای از جاهلیت در هزاره سوّم را بخوانید؛

یه روز صبح زود با چاقو میوه خوری قبل از اینکه کارمندهای بهزیستی بیان بچه (۵ روزه) را برداشتم بردم تو حیاط و سرش رو بریدم و دو تا ضربه به حالت ضربدر هم رو سینه ش کشیدم و کشتمش!!

عكس كودك بیگناه:

اگر آزرده خاطر میشوید نگاه نکنید!!...

بله، این گوشه ای از جهان ماست، در همین نزدیکی، در عصر فرهنگ و تمدن!!

جاهلیت در یك كلام

حجت‌الاسلام مجتبی نظری، نماینده سابق ولی فقیه در دانشگاه تبریز، در آغاز دهه اول محرم و در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با اشاره به ویژگی‌های جاهلیت پیش از بعثت پیامبر(ص) گفت: پس از گذشت پنجاه سال از دوران درخشش و تمدن پیامبر(ص) جاهلیت و فقر فکری چنان به جامعه نفوذ کرد که امام حسین(ع)، آن یگانه اصلاح گر و یاران باوفایش را سر بریده و پرچم عدالت و آزادگی را به آتـش کشیدند.

وی با بیان‌این‌كه زنده به گور کردن دختران در عصر جاهلی با همه زشتی‌اش خیلی بهتر از بی هویت کردن و به ابتذال کشیدن دختران امروزی است، افزود: جاهلیت امروز نه به علت نبود یا کمبود علم، بلکه از فراوانی اطلاعات و علم بدون فهم و شعور است.

این پژوهشگر حوزوی تصریح کرد: مهجوریت قرآن، ابتذال و فساد جوامع، نفوذ افکار التقاطی و انحطاطی، درک نادرست از علم، بی هویتی و عدم تفکر همه از نشانه‌های جاهلیت مدرن است که در نتیجه آن‌ها حتی اهداف انسان ساز امام حسین(ع) نیز در بین مسلمانان و خود شیعیان، دچار آسیب و تحریفات ظاهری و معنوی شده است.وی با بیان این‌که نهضت امام حسین(ع) مختص شیعه نبود و با هدف اصلاح بشریت انجام شد، نفوذ اباهی گری را از بزرگ‌ترین تهدیدهای نهضت ایثار، مقاومت و اصلاح دانست.وی ادامه داد: اشعار تخیلی، تجسم سازی، نوحه‌های احساسی، پرداختن به تعریف چشم و ابرو و گریز هیأت‌ها از مساجد نشانه این اباهی گری‌هاست.نماینده سابق ولی فقیه در دانشگاه تبریز بازسازی مفاهیم عاشورا را بسیار ضروری خواند و خاطرنشان كرد: متأسفانه همه واژه‌ها مثل شهادت، شهامت، ایثارگری، هدایت و شفاعت به صورت وارونه معنی و تحریف شده و تاثیرات آن‌ها خنثی شده است. حجت‌الاسلام نظری در این باره با اشاره به مفهوم شفاعت و این‌كه گفته‌اند با یک قطره اشک برای امام حسین(ع) به دست می‌آید، تأكید كرد: این در حالی است که حتی با یک عمر گریه برای امام حسین(ع) هم نمی‌توان حق‌الناس را از گردن خود ساقط کرد. وی افزود: گریه و سوز چندین ساله بر امام حسین(ع) بدون عمل به فرامین آن حضرت و بدون توجه به قرآن، هیچ گناهی را از بین نخواهد بود.استاد حوزه علمیه در پایان این نگرش‌ها را عرفانی بی شریعت تلقی کرد و نفوذ بیش از پیش آن را بسیار خطرناک دانست.

نمونه های جاهلیت در ایران : 1- پول بی ارزش تبدیل شده است به یك ارزش و هدف و زن و مرد از صبح تا شام با هم از خانه بیرون میروند برای بدست آوردن پول- و اگر كسی میگوید كه مخارج بالاست میگویم نه توقعات و تجمل گرایی و اسراف بالاست كه توضیحش در این مجال نمی گنجد اما اگر میخواهید این كلام را درك كنید یك سری به حوزه بیاندازید تا ببینید كه طلاب همراه با زنانشان چگونه با حقوق ماهی 50 یا 60 هزار تومان زندگی را میگذارند و از بهترین انسانها در دنیا و آخرت هستند- (ظن الجاهلیت) 2- دختران و زنان خیابانی و وضع اسفناك حجاب در ایران و نمایاندن زر و زیور و زینت و آرایش زنان برای نا محرمان خود(تبرّج الجاهلیت) 3-دانشگاه و ورود به آن (حمیّت الجاهلیت ) و ... .

انشالله خداوند همه ی ما را هدایت كند.!

... و من الله توفیق

 

نوشته شده توسط یك مسلمان در سه شنبه هفتم اسفند 1386نوع مطلب : پروژه ها، ++ پروژه جاهلیت مدرن، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
عمار فاطمی
جمعه 28 تیر 1392
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:59 ق.ظ

You actually reported this perfectly.
generic cialis in vietnam cialis kamagra levitra enter site natural cialis cialis 20mg preis cf buying cialis in colombia cialis rezeptfrei cialis super acti 5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis pill online cialis sale online
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:26 ب.ظ

Very good stuff, Regards!
where cheapest cialis how to buy cialis online usa cialis generika cialis rckenschmerzen cialis for daily use online prescriptions cialis acheter cialis kamagra buy original cialis generic cialis at walmart sublingual cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 02:59 ب.ظ

Amazing all kinds of good advice.
i recommend cialis generico enter site natural cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis daily cialis lilly tadalafi cialis generico en mexico generic low dose cialis generic cialis brand cialis nl cialis taglich
سه شنبه 13 آذر 1397 03:35 ق.ظ

Thanks. A good amount of postings.

buy cialis cheap 10 mg purchasing cialis on the internet i recommend cialis generico cipla cialis online viagra cialis levitra buy cialis sample pack cialis bula cialis lowest price weblink price cialis cialis kaufen
دوشنبه 12 آذر 1397 02:29 ب.ظ

You said that exceptionally well!
generic cialis 20mg tablets we like it cialis price no prescription cialis cheap canadian drugs generic cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis rckenschmerzen cialis taglich cialis professional from usa cialis y deporte online prescriptions cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 02:41 ب.ظ

With thanks! Quite a lot of material!

cialis flussig cialis baratos compran uk tadalafil 20 mg ou trouver cialis sur le net cialis per paypa precios de cialis generico cialis generico only now cialis 20 mg deutschland cialis online wow cialis tadalafil 100mg
شنبه 10 آذر 1397 02:35 ق.ظ

Fine data. Appreciate it.
buy cialis online cheapest cialis coupon cialis usa cost the best site cialis tablets cialis 20 mg cost cialis taglich link for you cialis price order cialis from india cialis dosage amounts estudios de cialis genricos
جمعه 9 آذر 1397 03:29 ق.ظ

With thanks, Useful information!
cialis y deporte we like it cialis price no prescription cialis cheap cialis 20mg click here cialis daily uk cialis 5 mg funziona cialis canada we recommend cialis info cialis rezeptfrei sterreich tadalafil
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:09 ق.ظ

Nicely put, Many thanks.
comprar cialis 10 espa241a only best offers 100mg cialis order cialis from india buy cialis cialis sans ordonnance chinese cialis 50 mg cialis without a doctor's prescription buying brand cialis online enter site very cheap cialis buy cheap cialis in uk
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:36 ق.ظ

Many thanks! Valuable stuff!
cialis pills in singapore the best site cialis tablets callus viagra or cialis rezeptfrei cialis apotheke cialis savings card precios cialis peru cialis generico en mexico cialis sicuro in linea canadian cialis
پنجشنبه 19 مهر 1397 09:44 ب.ظ

Regards. Ample information.

levitra 20mg levitra levitra 10 mg kopen buy levitra 10mg buy generic levitra buy levitra 10mg levitra buy levitra generic levitra 10 mg kopen buy levitra online
سه شنبه 10 مهر 1397 12:25 ب.ظ

Regards! I enjoy it!
rx cialis para comprar the best site cialis tablets buy online cialis 5mg cialis generico en mexico cialis 10mg prix pharmaci tadalafil 5mg cialis ahumada effetti del cialis cost of cialis cvs dose size of cialis
یکشنبه 8 مهر 1397 07:40 ق.ظ

Regards, I value it!
cialis cipla best buy cialis 200 dollar savings card achat cialis en itali cialis for sale in europa cost of cialis per pill import cialis how much does a cialis cost cialis usa cost cialis tadalafil online deutschland cialis online
شنبه 7 مهر 1397 07:27 ق.ظ

You said it perfectly..
cialis 5 effetti collaterali comprar cialis 10 espa241a discount cialis generic cialis pill online cialis sicuro in linea look here cialis order on line viagra vs cialis cialis 5mg cialis coupons cialis en mexico precio
شنبه 31 شهریور 1397 09:20 ب.ظ

You made the point!
canada online pharmacies legitimate online pharmacy canada drugs for sale in canada canadian online pharmacy canadian mail order pharmacies canadian medications 247 online pharmacies of canada drugs for sale in uk Northwest Pharmacy buy vistagra online safe
چهارشنبه 14 شهریور 1397 12:48 ق.ظ

Seriously plenty of valuable knowledge!
buy viagrow pro drugs for sale online canada pharmacies trusted pharmacy canada canadian pharmaceuticals nafta canadian pharmacies-24h pharmacy canada online prescriptions canadian pharmacy meds pharmacy onesource canadian pharmacies without an rx
یکشنبه 11 شهریور 1397 03:00 ب.ظ

Point effectively applied..
cialis generique weblink price cialis buy cialis cheap 10 mg tadalafilo look here cialis order on line price cialis wal mart pharmacy cialis en mexico precio cialis generico cialis generique the best choice cialis woman
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:40 ق.ظ

You actually stated it well!
buy viagra sildenafil online buy viagra mexico buy viagra online price can you buy viagra at walmart viagra alternative sildenafil to buy buy viagra discount sildenafil online uk viagra online without viagra tablets buy online
دوشنبه 22 مرداد 1397 07:13 ب.ظ

Seriously tons of wonderful info.
cialis 05 cialis canada on line cialis 5 mg para diabeticos click here to buy cialis cialis coupons printable generic cialis pill online cialis per paypa cialis canada on line generic cialis 20mg tablets cialis reviews
دوشنبه 7 خرداد 1397 06:16 ق.ظ

You suggested it very well!
tadalafil generic cialis tadalafil buy cialis online cheapest achat cialis en europe buying brand cialis online buy online cialis 5mg safe site to buy cialis online the best site cialis tablets cialis for sale in europa prescription doctor cialis
جمعه 14 اردیبهشت 1397 12:04 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, except before finish I am reading this
impressive paragraph to improve my know-how.
جمعه 7 اردیبهشت 1397 09:30 ب.ظ

Excellent facts. Thanks!
cialis e hiv cialis uk next day cialis for sale south africa cialis generic tadalafil buy cialis side effects dangers price cialis wal mart pharmacy cialis baratos compran uk cialis 20mg are there generic cialis cialis herbs
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 10:52 ق.ظ

You said it nicely..
buy cheap viagra online without prescription sildenafil or viagra generic viagra online pharmacy buy herbal viagra online where buy viagra sildenafil or viagra how to order viagra pills can i buy viagra at walmart buy online viagra how to buy cheap viagra online
شنبه 18 فروردین 1397 03:03 ق.ظ

Amazing loads of great knowledge!
cialis generico in farmacia cialis generic availability cialis generico en mexico ou trouver cialis sur le net cialis prezzo in linea basso price cialis best cialis prices cialis generico postepay ou trouver cialis sur le net usa cialis online
شنبه 4 فروردین 1397 01:26 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it.
rx cialis para comprar pastillas cialis y alcoho does cialis cause gout cialis prices in england generic cialis at the pharmacy i recommend cialis generico where do you buy cialis prix de cialis cialis tablets australia cialis alternative
دوشنبه 28 اسفند 1396 06:45 ق.ظ

Fantastic knowledge. With thanks!
cialis daily dose generic cialis rckenschmerzen prix de cialis il cialis quanto costa cialis great britain cialis 5mg prix order a sample of cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis 30 day trial coupon cialis therapie
جمعه 17 آذر 1396 12:10 ب.ظ
Hi to every one, the contents existing at this web site are truly remarkable for people experience, well, keep up the good work fellows.
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:09 ق.ظ
I have read several just right stuff here. Certainly price bookmarking for
revisiting. I wonder how much effort you place to make any such wonderful informative web site.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:10 ق.ظ
You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something
that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me.
I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 10:16 ب.ظ
certainly like your web-site however you have to take a look at the spelling on several of your posts.
A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform the truth
nevertheless I'll surely come back again.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای غرب در نگاه شرق محفوظ است